Приключи проект

С успешното завършване на проект „Партньорството като ключ към успеха“, реализиран по Административен договор № РД50-6/08.03.2024 г., BG06RDNP001-19.607-0014-C01, Местна инициативна група (МИГ) „Стамболово–Кърджали 54“ в партньорство с МИГ „Лясковец–Стражица“ отбеляза значим напредък в насърчаването на бизнес кооперирането и териториалното сътрудничество.

Проектът бе изпълнен по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ на Програмата за развитие на селските райони 2014–2020 г. и бе насочен към активизиране на сътрудничеството между различни стопански субекти на територията на двете МИГ.

Цели и значимост

Основната цел на проекта бе да се стимулират различни форми на партньорство и сдружаване между представители на бизнеса – както в земеделския, така и в извънземеделския сектор. Инициативата цели повишаване на ефективността и конкурентоспособността на местната икономика, въвеждане на иновации, по-лесен достъп до финансиране и разширяване на пазарите.

Особено внимание бе обърнато на възможностите за клъстеризация и обединяване на производители. Така се създава основа за по-добро планиране на производството, намаляване на разходите, повишаване на пазарната реализация и засилване на преговорната сила на местните производители.

Основни дейности и постигнати резултати

Проектът включваше разнообразни дейности, сред които:

  • Анализ на потенциала за коопериране – Проведени кабинетни и социологически проучвания сред заинтересованите страни на територията на МИГ „Лясковец–Стражица“, за да се оцени готовността и възможностите за сдружаване и създаване на клъстери.

  • Програма за насърчаване на партньорствата – Разработена е стратегическа програма, систематизираща конкретни действия за стимулиране на сътрудничеството между бизнеса.

  • Онлайн платформа за мрежова работа – Създаден е иновативен дигитален инструмент, който свързва участници от различни сектори и улеснява достъпа до информация и партньорства.

  • Обучения и събития – Организирано бе тридневно промоционно събитие на тема „Териториалният клъстер като инструмент за успешно икономическо развитие“, както и редица обучения за представители на местния бизнес.

  • Разработване на наръчник – Създаден е съвместен продукт – „Наръчник на МИГ за подпомагане процеса на партньорство и сдружаване“, който предлага конкретни насоки и добри практики за ефективно коопериране.

Влияние и устойчивост

Проектът допринася за икономическо, социално и териториално сближаване между партньорските територии, насърчава изграждането на устойчива бизнес среда и засилва процесите на интеграция между различни региони. Премахването на бариерите пред кооперирането и създаването на работеща партньорска мрежа между МИГ е не само пример за ефективна териториална политика, но и стъпка към по-широка национална и европейска интеграция.

Създадената мини-мрежа между организациите подпомогна обмена на опит, знания и резултати, като по този начин създаде устойчива основа за бъдещи съвместни инициативи.

Проектът „Партньорството като ключ към успеха“ затвърди убеждението, че обединението и сътрудничеството са основополагащи за икономическо развитие, иновации и по-добро качество на живот в селските райони.