СНЦ „МИГ Стамболово – Кърджали 54“ с финансовата подкрепа на „Програма за развитие на селските райони“, в изпълнение на подхода „Водено от общностите местно развитие“, обявява четвърти прием по процедура за подбор на проекти № BG06RDNP001-19.323 по мярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ от Стратегията за ВОМР на МИГ.
Предоставяната по процедурата безвъзмездна финансова помощ трябва да допринесе за постигането на Стратегическа Цел 1 на Стратегията за ВОМР „Конкурентоспособна икономика, базирана на местни ресурси, осигуряваща по високи доходи и заетост“. Подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ е в обхвата на Приоритет 2. Подкрепа на предприемачество за разнообразяване на икономиката, вкл.развитието на туризма, който адресира важни нужди на територията в областта на местното икономическо развитие. Тези нужди са фокусирани в две специфични цели: Специфична цел 3. Разнообразяване на туристическите продукти и предлагане на основата на природните и културни дадености на територията и Специфична цел 4. Подкрепа за липсващи или недостатъчни услуги на територията, вкл. здравни и социални. Специфична цел 5. Подкрепа за производства създаващи заетост.
Видове допустими кандидати:
– Микропредприятия*, регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по
Търговския закон, или регистрирани по Закона за кооперациите или Закона за
вероизповеданията;
– Земеделски производители – с икономически размер на стопанството над 8000 евро
стандартен производствен обем (с проектни предложения за неземеделски дейности);
– Физически лица, регистрирани по Закона за занаятите.
По мярката се финансират материални и нематериални инвестиции за неземеделски
дейности в селските райони, включващи:
а) Изграждане, придобиване или подобренията на недвижимо имущество;
б) Закупуване, включително чрез лизинг на нови машини и оборудване до пазарната стойност на активите;
в) Общи разходи, свързани с разходите за буква „а“ и „б“, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост;
г) Нематериални инвестиции: придобиване и създаване на компютърен софтуер и
придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки.
Остатъчния размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата, след втори прием е 416 231.00 лв. Крайният срок за кандидатстване става 13.01.2025 г., 18:00 ч.