Четвърти проект ще бъде изпълнен по процедура за подбор на проектни предложения с код №BG06RDNP001-19.457 – МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник, Мярка 7.02. „Стимулиране на местното развитие и активността на територията на МИГ чрез популяризиране на културно-историческото материално и нематериално наследство и спорта“, от Стратегията за Водено от общностите местно развитие, финансирана по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Председателят на Управителния съвет на Сдружение „Местна инициативна група Долна Митрополия – Долни Дъбник“ Петър Петров и Теодор Николов – председател на Управителния съвет на Сдружение „Роботикслаб Академи“ от град Долни Дъбник, община Долни Дъбник, подписаха административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за финансиране на проект „Съхранение на културно-историческото наследство през погледа на дигиталните деца“.
Проектът предвижда осъществяване на цялостна концепция за обособяване на младежко STEAMS пространство, в което по иновативен начин да бъдат представени местните забележителности, известни личности, както и исторически събития, свързани с миналото на общината, пречупени през призмата на „дигиталните деца“ и представени по техния „разбираем начин и език“. Проектът цели създаване на младежко пространство за неформални дискусии и обучения, дебати и срещи, спортни събития в градината на градския парк на Долни Дъбник. Пространството ще отговаря на принципите за устойчиво развитие, природосъобразно мислене и младежко включване. Ще играе и ролята на споделено творческо място на открито – място за млади бъдещи и настоящи програмисти, еколози, спортисти, творци и хора с идеи, които имат нужда от творческа среда в близост до природата. Ще бъдат представени исторически моменти от миналото на общината, като ще се акцентира върху „Битката при Горни Дъбник“ и привлекателността на Лавровия парк в с. Горни Дъбник, общ. Долни Дъбник. При изпълнение на проектната инициатива изцяло ще се прилага подходът STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Math), което най-общо означава Наука, Технология, Инженерство, Изкуства и Математика като към него ще бъде прибавен и спорт, което ще генерира по безспорен начин иновации, неприлагани досега на местната територия.
Общата стойност на проекта е 24 950 лв., които са изцяло безвъзмездна финансова помощ, предоставена от Стратегията за ВОМР.